Jak wybrać bieżnię?

Bieżnie treningowe są jednymi z najbardziej lubianych urządzeń cardio. Warto jednak wybrane modele przeanalizować pod kątem najważniejszych parametrów tak, by wybrać taką maszynę, która będzie odpowiadała naszym potrzebom i celom treningowym.

Należy zwrócić uwagę, że bieżnie klubowe i domowe różnią się między sobą. Rozmiarami, ale również wytrzymałością. Bieżnie klubowe co dzień muszą wytrzymać bardziej lub mniej intensywne korzystanie z nich przez kilkudziesięciu użytkowników. Bieżnie domowe przeznaczone są najczęściej dla jednego gospodarstwa domowego, mają zatem mniejsze silniki, ale i mniejsze rozmiary. Nie należy więc sugerować się tymi urządzeniami, które znamy z fitness klubów.

Cena

W zależności od tego jakim budżetem dysponujemy, możemy zdecydować do zaoferuje nam wybrana bieżnia.

  • Nie opłaca się kupowanie bardzo tanich, marketowych bieżni – szybko się psują a koszt ich naprawy jest często wyższy, niż cena samej bieżni.
  • Cena dobrej bieżni od sprawdzonego producenta waha się między 3 000,- zł a nawet 20 000,-zł i zależy od mocy silnika, rozmiarów pasa biegowego oraz ilości programów i dodatkowych funkcji.
  • Bieżnie w dolnej półce cenowej (od 3 000,- do 6 000,- zł) to najczęściej małe, rekreacyjne urządzenia o niezbyt dużych silnikach, i kompaktowych rozmiarach – nadają się do małych mieszkań i celów rehabilitacyjnych.
  • Bieżnie ze średniej półki cenowej (od 6 000,- do 10 000,- zł) mają większe silniki, są wytrzymalsze i oferują więcej funkcji dodatkowych. Mają też większe blaty biegowe i pozwalają rozwinąć większą prędkość.
  • Najwyższa półka cenowa (powyżej 10 000,- zł) to bieżnie najbardziej zaawansowane, czasami przeznaczone do użytku półkomercyjnego. Mają duże blaty biegowe, mocne silniki, solidne konstrukcje i są też najlepiej zamortyzowane. Spotkać w nich można różne ciekawe funkcje dodatkowe, jak np. nauka poprawnej techniki biegowej. 

Więcej na temat tego, jakie bieżnie znajdziemy w danych przedziałach cenowych znajdziemy TUTAJ.

Moc silnika

Moc silnika bieżni to parametr istotny pod kątem wytrzymałości oraz możliwych do rozwinięcia prędkości.

  • Bieżnie o mocniejszych silnikach (powyżej 1,47 kW / 2 KM, w mocy szczytowej powyżej 2,21 kW / 3 KM) sugerujemy zaawansowanym biegaczom oraz wtedy, gdy z urządzenia korzystać ma kilka osób. Mocny silnik daje większą pewność długiego działania bez usterek.
  • Bieżnie o silnikach słabszych (do 1,47 kW / 2 KM) to dobra opcja dla celów truchtowo- biegowych i marszowych, idealne dla osób starszych.

Więcej na temat mocy silnika bieżni znaleźć można TU.

Wielkość pomieszczenia, w którym trzymana będzie bieżnia

Wielkość mieszkania, a szczególnie pokoju, w którym urządzenie będzie wykorzystywane, jest ważne zwłaszcza dla osób dysponujących małymi mieszkaniami.

  • Konieczne jest sprawdzenie wymiarów dostępne w pomieszczeniu i porównanie ich z wymiarami bieżni – złożonej i rozłożonej.
  • Możliwość złożenia bieżni ułatwia jej przechowywanie, co w przypadku niewielkich mieszkań jest szczególnie istotne. Często spotkać można mechanizm wspomagający składanie i rozkładanie, dzięki czemu złożenie maszyny jest łatwiejsze, jest też pewnym zabezpieczeniem w razie rozłożenia bieżni przez dziecko. Uwaga: nie wszystkie bieżnie złożyć można, więc warto upewnić się, czy wybrany model na pewno się składa.

Amortyzacja

Bieganie mocno oddziałuje na stawy, zwłaszcza skokowy i kolanowy, warto zwrócić uwagę na to, by bieżnia posiadała odpowiedni system amortyzacyjny. Należy wziąć pod uwagę:

  • liczbę i wielkość elastomerów – specjalnych gum - na których położona jest płyta, po której przesuwa się gumowa taśma biegowa. Ich ilość waha się między 4 a 10. Im więcej jest elastomerów, tym lepsza jest amortyzacja urządzenia. Warto nadmienić, że z reguły bieżnie elektryczne są znacznie lepiej zamortyzowane, niż bieżnie mechaniczne.
  • ortopedyczny pas biegowy – różni się od zwykłego grubością (ma 3,5 - 4 lub więcej milimetrów grubości), zapewnia lepszą absorpcję drgań.

Wymiary pasa biegowego

Wymiary blatu biegowego warunkują swobodę i komfort ruchu, zwłaszcza osobom wysokim.

  • Standardowe wymiary pasa biegowego to ok. 140 x 45 cm. Są odpowiednie dla osób o niskim i średnim wzroście.
  • Osobom wysokim zalecamy wybór bieżni o dużych wymiarach blatu (np. 155 x 55 cm) – zapewni to znacznie większą wygodę i swobodę ruchu.

Nośność bieżni

Nośność, czyli maksymalna waga użytkownika, jest szczególnie ważna ze względu na wytrzymałość urządzenia i powinna być wysoka (powyżej 150 kilogramów), gdy:

  • urządzenie kupujemy z myślą o użytkowaniu przez osobę mocno otyłą,
  • nośność powinna być również duża, jeśli z bieżni korzystać będzie kilka osób.

Cele treningowe

To, jaką bieżnię wybierzemy, zależy również od przyświecającego użytkownikowi celu i częstości użytkowania.

  • Osoby, lubiące długie wybiegania, a także zamierzające wykonywać częste (ok. 5 razy w tygodniu) i intensywne treningi, powinny przy wyborze bieżni wziąć pod uwagę jej stabilność, porządny system amortyzacyjny (konieczna jest tu zatem bieżnia elektryczna) i sporą moc silnika. Takim osobom zdecydowanie zaleca się bieżnie z wyższej półki cenowej.
  • Osobom, które zamierzają biegać, ale lżej i nieco rzadziej polecamy bieżnię o dobrej amortyzacji i bogatym spectrum programów treningowych. Tą grupę reprezentują użytkownicy, którzy bieżnię wykorzystują głównie w celu walki z niechcianymi kilogramami, a szeroki wybór programów pozwala im na nie znudzenie się i utrzymanie wysokiego poziomu motywacji.
  • Osoby, które szukają bieżni głównie do celów marszowych i rehabilitacyjnych, mogą wybrać modele z niższych i średnich półek cenowych. Polecane są tu bieżnie nieskomplikowane, bez wymyślnych programów.

Dlaczego warto kupować w Fitness4you?

  • Ponad 25 tysięcy bardzo zadowolonych klientówPonad 25 tysięcy bardzo zadowolonych klientów :-)
  • 20 lat na rynku20 lat na rynku
  • Ponad 1000 zaufanych opiniiPonad 1000 zaufanych opinii
  • Tylko oryginalne produktyTylko oryginalne produkty
  • 14 dni na zwrot towaru14 dni na zwrot towaru
  • Autoryzowany przedstawiciel Kettler, BH Fitness, Accuniq, Tanita, Contept2, Reebok, Bosu i TRXAutoryzowany przedstawiciel Kettler, BH Fitness, Tanita, Contept2, Reebok, Bosu i TRX
  • Zdobywca e-Gazeli Biznesu 2014, 2015 i 2016 dla najbardziej dynamicznych firm sektora e-commerceZdobywca e-Gazeli Biznesu 2014, 2015, 2016 i 2017 dla najbardziej dynamicznych firm sektora e-commerce
  • Na terenie Warszawy i okolic dowóz własnym transportem i montaż na życzenie klientaNa terenie Warszawy i okolic dowóz własnym transportem
    i montaż na życzenie klienta
Więcej o tym dlaczego warto nam zaufać