Jak wybrać rower treningowy ?

Rowery treningowe to nie zajmują wiele miejsca, pozwalają na wykonanie różnego typu treningów (aerobowe, wydolnościowe, interwałowe), pomagają w spaleniu zbędnej tkanki tłuszczowej i zwiększeniu wydolności organizmu. Co więcej, w przeciwieństwie do bieżni, rowerki nie obciążają stawów, dlatego często wykorzystuje się je w rehabilitacji ruchowej po różnego rodzajach urazach oraz w rehabilitacji kardiologicznej do wzmocnienia układu krążeniowo-oddechowego. Wybierając rower dla siebie i rodziny, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników.

Cena

Jednym z kluczowych kryteriów przy zakupie rowerka jest cena. Rozpiętość cenowa jest bardzo duża i w przypadku rowerów treningowych kształtuje się na poziomie 1 600,- zł do ponad 10 000,-zł. Warto więc przeanalizować swoje potrzeby, wziąć pod uwagę do jakich celów ma służyć rower, ile osób będzie z niego korzystało i z jaką intensywnością będzie wykorzystywany.  Najważniejsze parametry, od których zależy cena roweru to:

  • rodzaj pozycji ćwiczeń
  • system hamowania
  • dostępne funkcje i udogodnienia (aplikacje treningowe, łączność z internetem)
  • wytrzymałość i solidność konstrukcji
  • dostępne programy treningowe

Im bardziej zaawansowany jest rower, tym wyższa jest jego cena.

Przykłady rowerów z różnych przedziałów cenowych znaleźć można TUTAJ.

Pozycja ćwiczeń

Rowerki stacjonarne według tego kryterium podzielić można na pionowe, poziome, hybrydowe i spinningowe.

  • Rowery poziome są większe i droższe niż typowe rowerki pionowe, jednak dzięki wygodnemu siedzisku i oparciu są najlepszym rozwiązaniem dla osób z problemami w lędźwiowym odcinku kręgosłupa (są to najczęściej osoby wykonujące zawody siedzące, np. kierowcy), dla osób starszych i otyłych. Ponadto ta pozycja jazdy bardziej aktywuje mięśnie brzucha.
  • Rowery pionowe są niewskazane dla osób z problemami z kręgosłupem, ponieważ pozycja jazdy – wyprostowana lub lekko pochylona, silnie go obciąża. Jest to jednak odpowiedni wybór dla osób z problemami z krążeniem, jazda na tego typu rowerku korzystnie wpływa na układ sercowo- naczyniowy, a regularne treningi pozwalają na regulację ciśnienia krwi i zwiększenie pojemności płuc, co wpływa również na lepsze spalanie tkanki tłuszczowej.
  • Rowery spinningowe wykorzystywane są w cyclingu/spinningu rowerowym/indoor cyclingu. Należą do rowerów wyczynowych i służą do wykonywania bardzo intensywnych treningów. Podczas treningu ciało jest najczęściej mocno pochylone. Polecane są osobom lubiącym wyzwania, treningi interwałowe oraz tym, którym zależy na szybkim zrzuceniu niechcianych kilogramów, a także rowerzystom szosowych do utrzymania formy poza sezonem lub w okresie przygotowań do triatlonu.
  • Rowery hybrydowe to połączenie rowerków pionowego i poziomego. Zalecane są osobom uskarżającym się na bóle w dolnej części pleców.

Przykłady poszczególnych typów rowerków znaleźć można TUTAJ.

Rodzaj systemu hamowania

Ze względu na system hamowania można wybrać wśród rowerków:

  • mechanicznych (są najtańsze i najprostsze. Ich wadą jest jednak szybsze zużywanie części, brak programów treningowych oraz dość głośna praca). Większość producentów wycofała je ze swojej oferty zastępując rowerami z magnetycznym systemem hamowania.
  • magnetycznych (z oporem regulowanym przy użyciu pokrętła lub silnika; są stabilniejsze i pracują znacznie ciszej niż rowery mechaniczne. Te, w których opór zmienia się z poziomu silnika umożliwiają korzystanie z programów treningowych.
  • elektromagnetycznych (opór wytwarzany jest przez pole elektromagnetyczne, a jego siłę zmieniamy przy użyciu przycisków na konsoli komputera. Należą do rowerków z najwyższej półki cenowej, ale są najstabilniejsze, najmniej awaryjne i oferują najszerszy zakres różnych funkcji i programów treningowych).

Maksymalna waga użytkownika

Maksymalna waga użytkownika, a więc nośność pozwala nam ocenić wytrzymałość roweru. Waha się od 100 do nawet 190 kg.  Z tego względu należy ją wziąć pod uwagę szczególnie, gdy:

  • z rowerka będzie korzystała osoba o sporej nadwadze
  • korzystać z niego będzie większa ilość użytkowników.

Wymiary roweru treningowego

Rowery nie zajmują zazwyczaj bardzo dużo miejsca, jednak należy wziąć pod uwagę ich rozmiary jeśli nie dysponujemy dużą przestrzenią, zwłaszcza, gdy myślimy o rowerze poziomym. Poziome ergometry są najczęściej dłuższe od pionowych, a ponieważ nie składają się, warto przed zakupem skonsultować wielkość rowerka z dostępnym miejscem w mieszkaniu.

Masa koła zamachowego

Wielkość koła zamachowego warunkuje płynność ruchu i siłę oporu (chyba, że mamy do czynienia z rowerem elektromagnetycznym, wówczas liczy się również siła elektromagnesu). Zazwyczaj im większa jest masa koła zamachowego, tym lepiej pracuje rower. Spotkać się można z dwoma typami określania tej wartości:

  • Masa koła zamachowego od 4 do 15 kg spotykana jest w rowerach pionowych i poziomych
  • Masa koła  od 8 do nawet 20 kg spotykana jest w rowerach spinningowych (wymagana jest w nich większa bezwładność, niż w pozostałych typach).

Pomiar tętna

Pomiar tętna następuje w rowerkach albo przy wykorzystaniu:

  • umieszczonych na kierownicy sensorów dotykowych,
  • bezprzewodowego pasa telemetrycznego, co jest rozwiązaniem zalecanym ze względu na bardzo dużą dokładność wyników pomiaru. Bardzo często jednak rowerki wyposażono w odbiornik, natomiast sam pas napiersiowy należy zakupić oddzielnie. Można również zakupić zestaw składający się i z pasa i odbiornika.

Więcej na temat programów treningowych w rowerkach przeczytać można TUTAJ.

Programy treningowe

Wraz z ceną, rośnie ilość programów z jakich skorzystać mogą użytkownicy rowerków treningowych. Programy nie tylko zapobiegają nudzie i monotonii treningu, ale mogą zostać tak skonstruowane, by pomóc nam w osiągnięciu naszych celów treningowych (zwłaszcza programy terowane tętnem). Droższe modele, oprócz programów, oferują też możliwość współpracy z aplikacjami pozwalającymi na przebywanie wirtualnych tras czy wyścigi z innymi użytkownikami.Aby korzystać z aplikacji niekiedy wymagane jest podłączenie roweru do sieci internetowej. Najczęściej wystarczy połączyć przez Bluetooth komputer roweru z urządzeniem mobilnym, na którym zainstalowana jest aplikacja.

Możliwość regulacji siodełka i kierownicy

Możliwość regulacji parametrów kierownicy i siodełka jest bardzo istotna zwłaszcza wtedy, gdy z rowerka ma korzystać kilku użytkowników.

  • Odległość od siodełka do pedału powinna zależeć od wzrostu użytkownika, tak, by zapewnić mu maksymalny komfort jazdy (gdy pedał jest na dole, noga powinna być wyprostowana w kolanie). W rowerkach poziomych siodełko najczęściej przesuwa się w przód i w tył.
  • Kierownicę regulować można pod względem kąta nachylenia oraz wysokości. Dzięki zmianie tych ustawień użytkownik zapewnia sobie maksymalny komfort, wygodę oraz swobodę ruchów podczas wykonywania treningu.

Dlaczego warto kupować w Fitness4you?

  • Ponad 25 tysięcy bardzo zadowolonych klientówPonad 25 tysięcy bardzo zadowolonych klientów :-)
  • 20 lat na rynku20 lat na rynku
  • Ponad 1000 zaufanych opiniiPonad 1000 zaufanych opinii
  • Tylko oryginalne produktyTylko oryginalne produkty
  • 14 dni na zwrot towaru14 dni na zwrot towaru
  • Autoryzowany przedstawiciel Kettler, BH Fitness, Accuniq, Tanita, Contept2, Reebok, Bosu i TRXAutoryzowany przedstawiciel Kettler, BH Fitness, Tanita, Contept2, Reebok, Bosu i TRX
  • Zdobywca e-Gazeli Biznesu 2014, 2015 i 2016 dla najbardziej dynamicznych firm sektora e-commerceZdobywca e-Gazeli Biznesu 2014, 2015, 2016 i 2017 dla najbardziej dynamicznych firm sektora e-commerce
  • Na terenie Warszawy i okolic dowóz własnym transportem i montaż na życzenie klientaNa terenie Warszawy i okolic dowóz własnym transportem
    i montaż na życzenie klienta
Więcej o tym dlaczego warto nam zaufać