Jak wybrać analizator?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele wag z możliwością pomiaru składu ciała. Zasadniczym kryterium jest to, w jakim celu będzie wykorzystywana, ponieważ na inne wagi będziemy spoglądać wybierając wagę do domu, a na inne – analizator do badań klinicznych.

Przeznaczenie i cena

Od tego do czego dany analizator ma być wykorzystany, zależy też jego cena. Wagi łazienkowe oferują mniej funkcji i są mniej dokładne, niż analizatory wykorzystywane w celach medycznych.

 • Domowe -  wagi łazienkowe z możliwością pomiaru tkanki tłuszczowej czy BMI. Często mają wbudowaną pamięć kilku użytkowników a pomiaru dokonują za pomocą elektrod umieszczonych pod stopami. Ceny takich wag wahają się od 150 do około 1500 zł. Te droższe modele mają możliwość przenoszenia danych za pomocą zewnętrznego nośnika a nawet pozwalają na korzystanie z oprogramowania do tworzenia raportów.
 • Dla trenera i do Klubu Fitness – są to półprofesjonalne analizatory, często wyposażone w drukarki i specjalne oprogramowanie pozwalające na tworzenie raportów i baz danych klientów. Badają więcej parametrów niż wagi domowe, zaś ich ceny wahają się od kilkuset do nawet około 20 tysięcy złotych.
 • Medyczne – cechują się największą dokładnością, stosowane są w gabinetach lekarskich, szpitalach, stosowane w badaniach naukowych i klinicznych. Pozwalają dokładnie monitorować stan zdrowia pacjentów i dają najwięcej parametrów pomiarowych.  Ceny takich urządzeń to od 14 do nawet ponad 50 tys zł.

 Funkcje

W zależności od tego, do czego służy dana waga i w jakie metody pomiarowe jest wyposażona, daje nam różne wyniki.

 • wagi domowe: podstawowe modele, oprócz wagi, podają też procentową zawartość tkanki mięśniowej i tłuszczowej, a także całkowitą zawartość wody. Pomiar następuje przez 4 elektrody w stopach. Bardziej zaawansowane mogą podawać wiek metaboliczny, BMR czy zawartość tłuszczu trzewnego. Posiadają wbudowaną pamięć kilku użytkowników.
 • wagi/ analizatory profesjonalne:  podają znacznie bardziej szczegółowe parametry, często dokonując również segmentowej analizy ciała dzięki temu, że elektrody umieszczone są pod stopami i w dłoniach, a w przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń medycznych, mogą mieć przyczepne elektrody umieszczane na ciele.

Elektrody / metody pomiaru

Ilość elektrod powinna być brana pod uwagę, jeśli rozważamy kwestię dokładności dokonywanych pomiarów.

 • Elektrody stóp lub dłoni – są uważane za najmniej dokładne, ponieważ najsilniejszy impuls przechodzi przez tkanki bliskie kończynom, przy których umieszczono elektrody.
 • Elektrody stóp i dłoni – uważane za znacznie dokładniejsze, gdyż impulsy elektryczne są przenoszone równomiernie po całym ciele. Podobnie jest w przypadku jednorazowych elektrod przypinanych do ciała.
 • Inne – takie jak urządzenie statygraficzne, pokazujące wyniki po przyłożeniu do uda i brzucha, pozwalają na śledzenie postępów w kwestii zmian struktury ciała.

Drukarka

Wydruk otrzymanych wyników jest ważny zwłaszcza w analizatorach używanych przez trenerów, kluby fitness czy instytucje medyczne, by móc wręczyć raport klientom/ pacjentom. Wagi domowe nie posiadają takiej opcji, zaś wagi profesjonalne mają dwojaką opcję wydruku:

 • wbudowana drukarka termiczna, dająca prosty, liczbowy wydruk otrzymanych parametrów,
 • wydruk raportów oprogramowania zainstalowanego na komputerze – jest bardziej zaawansowany, gdyż oprogramowanie często pozwala na tworzenie szczegółowych, również graficznych raportów oraz analiz porównawczych.

 Możliwość transportu

Możliwość transportu ważna jest szczególnie w przypadku dojeżdżających do podopiecznych trenerów czy opiekunów medycznych.

 • Analizatory przenośne są najczęściej dość małych lub średnich rozmiarów, często też można do nich zakupić specjalną torbę transportową.
 • Analizatory nieprzenośne zajmują więcej miejsca i często wyposażone są w kolumnę, zwiększające wygodę przy stacjonarnym wykorzystaniu.

 Dostępność oprogramowania

Ten parametr również jest bardzo istotny w wykorzystaniu profesjonalnym. Oprogramowanie pozwala tworzyć bazy danych, raporty graficzne z wybranych sekcji bądź analizy porównawcze w długim okresie czasu. Służą nie tylko do mierzenia postępów sylwetkowych i zdrowotnych, ale stanowią też dobry bodziec motywacyjny. 

Dlaczego warto kupować w Fitness4you?

 • Ponad 25 tysięcy bardzo zadowolonych klientówPonad 25 tysięcy bardzo zadowolonych klientów :-)
 • 20 lat na rynku20 lat na rynku
 • Ponad 1000 zaufanych opiniiPonad 1000 zaufanych opinii
 • Tylko oryginalne produktyTylko oryginalne produkty
 • 14 dni na zwrot towaru14 dni na zwrot towaru
 • Autoryzowany przedstawiciel Kettler, BH Fitness, Accuniq, Tanita, Contept2, Reebok, Bosu i TRXAutoryzowany przedstawiciel Kettler, BH Fitness, Tanita, Contept2, Reebok, Bosu i TRX
 • Zdobywca e-Gazeli Biznesu 2014, 2015 i 2016 dla najbardziej dynamicznych firm sektora e-commerceZdobywca e-Gazeli Biznesu 2014, 2015, 2016 i 2017 dla najbardziej dynamicznych firm sektora e-commerce
 • Na terenie Warszawy i okolic dowóz własnym transportem i montaż na życzenie klientaNa terenie Warszawy i okolic dowóz własnym transportem
  i montaż na życzenie klienta
Więcej o tym dlaczego warto nam zaufać